YENİ KASA TOFAŞ ŞAHİN MODİFİYE ÖNERİLERİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YENİ KASA TOFAŞ ŞAHİN MODİFİYE HAKKINDA ÖNERİLER VE BİLGİLER

TOFAŞIN TARİHÇESİ

Admin-şahinci
    Admin-şahinci
    admin--SİTE SAHİBİ--admin

TOFAŞIN TARİHÇESİ Empty TOFAŞIN TARİHÇESİ

Mesaj  Admin-şahinci C.tesi Mayıs 02, 2009 6:46 pm

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.

Türkiye’de otomotiv sektöründe pek çok ilke imza atan Tofaş; Ekim 1968’de Koç Holding ve Fiat ortaklığında kurulan, 2008 yılında kuruluşunun 40. yılını kutlayan öncü otomotiv şirketidir.

Kuruluşundan itibaren Fiat marka araçların üretim ve satışını gerçekleştiren Tofaş kurumu 2001 yılından itibaren Alfa Romeo’nun, 2005 yazından bu yana Ferrari ve Maserati’nin son olarak da Nisan 2007’den itibaren de Lancia’nın Türkiye distribütörlüğünü üstlendi, bugüne dek bayi ağını, servislerini ve satış sonrası hizmetlerini yeniden yapılandırarak, bu markaları itibarlarına yakışır hale getirdi.

İtalya-Fiat’tan sonra dünyada 5 Fiat Grubu markasını aynı çatı altında toplayan ilk ve tek kurum Tofaş, Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati ve Ferrari markaları altında çeşitli modellerle müşterilerin her türlü otomobil ve ticari araç ihtiyacına cevap verebilecek zenginliğe sahip. Böylece “toplumun her kesimine hitap” hedefine de ulaşılmış oldu. Bu gelişme, Tofaş’ın üretim alanında güçlü konumunun, hizmet ağındaki yansımasıdır ve müşteri memnuniyetine odaklı politikalarının başarısıdır.

Tofaş, Bursa’da 1968’de temelleri atılan fabrikasında Şubat 1971 yılında üretime başladı. Kurulduğunda 62 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 735 bin metrekare alana sahip olan Tofaş fabrikası, ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen yatırımlarla sürekli büyüyerek, bugün 350 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 1 milyon metrekare alana yerleşmiş durumda. Tofaş, Türkiye’nin 2.5 milyonuncu aracını üreten ilk ve tek yerli firma özelliğine sahip.

1971

2005

Şirket, 1970’lerde üretime başladığı “131 / Kuş” serisi modeller ile Türkiye’de otomobil sektörünü geliştirdi. Fiat Auto ile aynı anda üretilen Tempra ve ardından Tipo ile Uno modelleri şirket tarihinin önemli bir dönemeci. Bugün Tofaş; Palio, Albea, Doblo, Linea ve Fiorino modellerini üretiyor. Geniş ürün gamı ile her türlü ihtiyaca cevap veren Fiat araçları, hem binek otomobil hem de hafif ticari araçları pazara sunuyor.

2000 yılında başlayan Fiat Doblo projesiyle Tofaş, yeni baştan bir otomobil yaratma tecrübesiyle Türk otomotiv sanayi tarihinde teknolojik bir sayfa açma onuru yaşadı. 2005 yılı Ekim ayında yenilenen yüzüyle piyasaya çıkan Yeni Fiat Doblo, uluslararası alanda 2006 yılının ticari aracı seçildi.

Türkiye’deki en yaygın dağıtım, satış, yedek parça ve servis ağına sahip firma Tofaş’ın ürettiği Fiat marka otomobiller 50’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. 550 milyon Euro tutarındaki Linea ve Mini Cargo yatırımları ile birlikte 400 bin araç üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük fabrikası konumunda.

Yeni yatırımlar ve projelerle istihdam rekoru kıran Tofaş 8 bin kişilik dev bir çalışan ordusuna sahip. Kendi teknolojisini üretebilen Tofaş, nihai ürün ve yedek parçanın yanı sıra yetişmiş insan kaynağı ihraç eder durumda. Rusya’da fabrika kuruluşunu Tofaş mühendisleri gerçekleştiriyor, her sene onlarca mühendis İtalya’daki üretim tesislerinde yeni modellere ait projelerin başlangıcından itibaren yer alarak, yetkinliklerini Fiat dünyasında da hayata geçiriyor. Tofaş adeta otomotiv mühendislerinin okulu olmuş, sektöre kalifiye eleman yetiştiriyor.

Dünya prömiyeri Kasım 2006’daki İstanbul Autoshow’da yapılan sedan modeli Linea, Mayıs 2007’de yollara çıktı. Türkiye’de üretilerek uluslararası pazarlara ihraç edilen ilk otomobil olan Fiat Linea yılda 60 bin adet üretilecek ve üretimin üçte biri yurtdışına ihraç edilecek. Türkiye, bu otomobilin Avrupa'ya tek ihracatçısı olacak.

Ekim 2007’de Türk otomotivinde devrim sayılacak MiniCargo projesi kapsamında Bursa’da Fiat ve PSA (Peugeot-Citroen) için yeni bir hafif ticari araç üretimine başlandı. MiniCargo projesi Tofaş’ın tarihinde bir kilometre taşıdır. Minicargo, birden çok marka için üretilmesi bakımından Türk otomotiv sanayinde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Üretim miktarı 165.000 adet olan modelin yüzde 95’i ihraç edilecektir. Minicargo projesi, Ar-Ge ve üretime başlangıç maliyetleri de dahil olmak üzere toplam 350 milyon euroluk bir yatırım bütçesine sahiptir. Alım garantisi, yani “al veya öde” prensip anlaşması kapsamında gerçekleştirilen Minicargo projesi, Tofaş için satış riski içermeyen kapsamlı ve sürekli bir ihracat projesidir.

Tofaş gerek kurum ismi gerekse Fiat markası ile ülke ekonomisine yaptığı katkıları sosyal sorumluluk projelerinde 3 ana alana; eğitim, kültür-sanat ve çevre alanlarına odaklanarak da artırmayı, desteklemeyi hedefliyor.

I. EĞİTİM

* Fiat Laboratuarları, Meslek Liseleri : 9 il, 11 okulda yüksek teknolojiye sahip ekipmanlarla ideal eğitim ortamı ve eğitim programı sağlıyoruz.
    * Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, UU-Politeknik işbirliği

Yabancı üniversite destekli ilk “Otomotiv Yüksek Lisans Programı”

* Çalışan katılımlı eğitim destek aktiviteleri : 3 yılda 15.000 kitap toplanarak ilkokullara gönderildi, 2 yıldır ilkokullarda kütüphane, yemekhane vb. okul ortamlarını hijyen, daha verimli çalışma ortamına kavuşturma.

II. KÜLTÜR_SANAT
    a. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
    b. Pamukkale Hierapolis Kazıları’na sponsorluk
    c. Küçükyalı kazılarına sponsorluk

III. ÇEVRE
    Çevre duyarlılığını yaşam biçimi olarak benimseyen kurum ve çalışanlarımız her geçen gün yeni çevreci projelere imza atıyor :

Fiat markası dünyada emisyon oranı en düşük motorları üretebilme teknolojisine sahip, CO2 emisyonunun azaltılması konusunda çalışmalar devam ederken CNG vb. alternatif yakıtla çalışan otomobiller üretme konusunda da öncü.

* Çevreye duyarlılığımızın bir göstergesi de 2006 yılında yatırımını gerçekleştirdiğimiz Tofaş su bazlı boya tesisi. Boyada kullanılan çözücü tüketiminin ciddi azaltılması ile çevreye dost boya işlemi elde etmemizi sağlıyor.
    * 2002 yılından beri, atık suları geri dönüştürerek bahçe sulamada kullanıyor, yılda 50.000 m3 su tasarrufu sağlıyoruz.
    * 2006 yılında başlayan plastik atık malzemerin geri dönüştürülmesi ile yılda yaklaşık 850 ton plastik yeniden kullanılabiliyor.
    * Tekrar kullanılabilir ambalaj-kaset uygulamaları ile karton, ahşap, naylon atıklar azaltıldı, yılda yaklaşık 70.000 ağacın kesilmesi önlendi.
    * Çalışanlarımızın da katılımı ile 12 yıldır 45.000 fidan dikimi gerçekleştirdik, nefes alan Türkiye için adım atmanın gururunu yaşıyoruz.
    * İç yayınımız Tofaş Gazete dönüşümlü kağıda basılıyor. Şirket içinde olabildiğince az kağıt kullanımı yapıyor, çıkanları ise özel toplama yöntemleri ile Lokman Hekim’e bağışlıyoruz.
    Admin-şahinci
    Admin-şahinci

TOFAŞIN TARİHÇESİ Empty Geri: TOFAŞIN TARİHÇESİ

Mesaj  Admin-şahinci Paz Mayıs 03, 2009 8:26 am

TOFAŞIN TARİHÇESİ BUNDAN İBARETTİR ARKADAŞLAR Very Happy Very Happy

Forum Saati Cuma Mayıs 10, 2024 12:18 pm